
Miło nam poinformować,iż w tegorocznym XXII Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2020, nasza szkoła-Technikum nr 24 uplasowało się na 13 miejscu w Warszawie wśród techników, 35 na Mazowszu i 218 miejscu wsród techników w Polsce. Zostaliśmy odznaczeni tytułem honorowym „SREBRNEJ SZKOŁY 2020”
Szanowni Państwo! Informujemy że placówka od dnia 19 października 2020 r. pracuje zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 16 października 2020 r., zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 |
Ważne informacje dla maturzystów. |
Wspomnienie PRL – u w 30-tą rocznicę wprowadzenia stanu wojennego – reportaż z ZS NR 26
13 grudnia 2011 r. upłynęło 30 lat od wprowadzenia przez władze PRL stanu wojennego. Dla dzisiejszej młodzieży to wydarzenie jest tylko historią, znaną mniej lub bardziej z opowiadań rodziców i dziadków.W Zespole Szkół NR 26 nauczyciele i uczniowie uczcili ten dzień wystawą i koncertem w wykonaniu szkolnego zespołu. Na hasło „ zbieramy pamiątki minionego okresu”, nad którym patronat dzierżył samorząd uczniowski pod czujnym okiem p. prof. Agaty Śniecińskiej – współautorki wystawy szkołę ogarnęło „pospolite ruszenie”, a w domach uczniów i nauczycieli nastąpiło przekopywanie domowych archiwów w celu odnalezienia zapomnianych już pamiątek. Wyniki tych poszukiwań mogli zobaczyć zebrani 13 grudnia, a oczom zebranych ukazały się : gazety na czele z Trybuną Ludu, obok gazetki i broszury kolportowane przez opozycyjne podziemie, kartki na produkty żywnościowe i inne objęte przez władze PRL reglamentacją, pieniądze z przed denominacji, przepustki wydawane w okresie stanu wojennego, emblematy Solidarności, legitymacje „obydwu stron”, osobiste pamiątki w postaci zdjęć, pamiętników, a nawet para błękitnych jeansów ( starsi pewnie dobrze pamiętają, że były one obiektem pożądania ówczesnych nastolatków -przyp. red.). Były aparaty telefoniczne i fotograficzne, maszyny do pisania i szycia, radia tranzystorowe, syfony i butelki po oranżadzie z charakterystycznym wieczkiem, nawet szklanki w stalowych „koszyczkach” i kryształowe wazony – symbol luksusu ówczesnych czasów (to dla tych, co już nie pamiętają). Zabrakło chyba jedynie nieśmiertelnej pralki „ Frani” i kolorowego telewizora „Rubin”.
Wystawę poprzedził rys historyczny o wprowadzeniu stanu wojennego przygotowany przez współautora wystawy p. Pawła Włoczewskiego – nauczyciela historii. Swoje wspomnienia związane z omawianym okresem przedstawiła jedna z nauczycielek – p. Beata Kublik – Rutkowska.
Całości towarzyszył występ szkolnych artystów – młodzi muzycy zaprezentowali przygotowane we własnej aranżacji kultowe przeboje z lat 80-tych. Uczniowie z zainteresowaniem uczestniczyli w tym spektaklu. Wystawa odniosła zamierzony skutek – wzmogła zainteresowanie tym okresem polskiej historii, a na lekcjach nie obeszło się bez dalszego zgłębiania tematu.
Anetta Kubiś – ZS NR 26
Comments are currently closed.