UWAGA! 14.11 czwartek) lekcje będą się odbywały według planu B. Przypominamy o dniu otwartym dla rodziców.

UWAGA! Dnia 13.11 (środa) sekretariat szkolny będzie nieczynny. Za utrudnienia przepraszamy.

UWAGA! Harmonogram matur próbnych znajduje się na tablicy ogłoszeń koło sekretariatu!.

UWAGA! Na stronie dotyczącej egzaminów zawodowych jest dostępny harmonogram na sesję styczeń-luty 2020.

W trakcie skontrum biblioteka szkolna jest czynna na dużych przerwach:
10:35-10:50
13:25-13:40

Wspomnienie PRL – u w 30-tą rocznicę wprowadzenia stanu wojennego – reportaż z ZS NR 26

13 grudnia 2011 r. upłynęło 30 lat od wprowadzenia przez władze PRL stanu wojennego. Dla dzisiejszej młodzieży to wydarzenie jest tylko historią, znaną mniej lub bardziej z opowiadań rodziców i dziadków.W Zespole Szkół NR 26 nauczyciele i uczniowie uczcili ten dzień wystawą i koncertem w wykonaniu szkolnego zespołu. Na hasło „ zbieramy pamiątki minionego okresu”, nad którym patronat dzierżył samorząd uczniowski pod czujnym okiem p. prof. Agaty Śniecińskiej – współautorki wystawy szkołę ogarnęło „pospolite ruszenie”, a w domach uczniów i nauczycieli nastąpiło przekopywanie domowych archiwów w celu odnalezienia zapomnianych już pamiątek. Wyniki tych poszukiwań mogli zobaczyć zebrani 13 grudnia, a oczom zebranych ukazały się : gazety na czele z Trybuną Ludu, obok gazetki i broszury kolportowane przez opozycyjne podziemie, kartki na produkty żywnościowe i inne objęte przez władze PRL reglamentacją, pieniądze z przed denominacji, przepustki wydawane w okresie stanu wojennego, emblematy Solidarności, legitymacje „obydwu stron”, osobiste pamiątki w postaci zdjęć, pamiętników, a nawet para błękitnych jeansów ( starsi pewnie dobrze pamiętają, że były one obiektem pożądania ówczesnych nastolatków -przyp. red.). Były aparaty telefoniczne i fotograficzne, maszyny do pisania i szycia, radia tranzystorowe, syfony i butelki po oranżadzie z charakterystycznym wieczkiem, nawet szklanki w stalowych „koszyczkach” i kryształowe wazony – symbol luksusu ówczesnych czasów (to dla tych, co już nie pamiętają). Zabrakło chyba jedynie nieśmiertelnej pralki „ Frani” i kolorowego telewizora „Rubin”.

Wystawę poprzedził rys historyczny o wprowadzeniu stanu wojennego przygotowany przez współautora wystawy p. Pawła Włoczewskiego – nauczyciela historii. Swoje wspomnienia związane z omawianym okresem przedstawiła jedna z nauczycielek – p. Beata Kublik – Rutkowska.

Całości towarzyszył występ szkolnych artystów – młodzi muzycy zaprezentowali przygotowane we własnej aranżacji kultowe przeboje z lat 80-tych. Uczniowie z zainteresowaniem uczestniczyli w tym spektaklu. Wystawa odniosła zamierzony skutek – wzmogła zainteresowanie tym okresem polskiej historii, a na lekcjach nie obeszło się bez dalszego zgłębiania tematu.

Anetta Kubiś – ZS NR 26