Dzień Małego Odkrywcy, czyli Mini Festiwal Nauki cz.1

W piątek 18 maja 2012 r. mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole dzieci z grupy III z Przedszkola Nr 255 w Warszawie.

Edukacja przedszkolna to etap w rozwoju dziecka charakteryzujący się m.in. ciekawością świata i żądzą wiedzy. Dlatego postanowiłam z pomocą wolontariuszy przygotować Dzień Małego Odkrywcy, czyli Mini Festiwal Nauki.

Chciałam w przystępny i atrakcyjny sposób przybliżyć dzieciom zjawiska zachodzące w otaczającym je świecie. Impreza odbyła się w świetlicy.

Przygotowałam ciekawe doświadczenia z dziedziny fizyki i chemii, korzystając z: plastikowych butelek, octu, sody oczyszczonej, płynu do naczyń, proszku do prania, baloników itp. Wraz z wolontariuszami postanowiłam, że część eksperymentów przedszkolaki wykonają same, aby mogły aktywnie uczestniczyć w projekcie. Był to świetny pomysł, maluchy z wypiekami na twarzy oglądały rezultaty doświadczeń. Dowiedziały się, m.in., jakie znaczenie w naszym życiu odgrywa powietrze, jak działa odrzutowiec, jak nie pozwolić wodzie wypłynąć z odwróconej szklanki, jak napełnić balon nie dmuchając, jak zgasić świeczkę nie dotykając knota ani nie dmuchając na płomień. Razem zrobiliśmy m.in. mały, domowy wulkan, przekłuliśmy balon bez jego przebijania, zbadaliśmy magiczne płyny, które w dziwny sposób zmieniały kolor.

Pokazy i zagadki, które towarzyszyły nam tego dnia, dały przedszkolakom możliwość zdobycia wiedzy poprzez zabawę, pokazaliśmy im, iż nauką można się dobrze
i mądrze bawić. Mam nadzieję, że rozbudziliśmy w nich jeszcze większą ciekawość świata
i zajęcia te staną się bodźcem do samodzielnych poszukiwań.

Wolontariuszom, bez których ten projekt nie udałby się serdecznie dziękuję.

Wolontariuszami byli:

1. Ostrowska Estera – klasa III BT