Dzień Małego Odkrywcy, czyli Mini Festiwal Nauki cz.2

W piątek 25 maja 2012 r. ponownie mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole dzieci z Przedszkola Nr 255 w Warszawie, tym razem z grupy IV.

Impreza, tak jak poprzednio, odbyła się w świetlicy.

Chciałam w przystępny i atrakcyjny sposób przybliżyć dzieciom zjawiska zachodzące w otaczającym je świecie. Tym razem w doświadczeniach wykorzystywaliśmy różne płyny, m.in.: wodę, solankę, olej, denaturat, płyn do naczyń, glicerynę, sok z czerwonej kapusty, sok z cytryny, wodę utlenioną.

Część eksperymentów przedszkolaki wykonywały same, aktywnie uczestnicząc w projekcie. Dzieci z wypiekami na twarzy oglądały rezultaty doświadczeń. Sprawdziliśmy, jak zachowuje się jajko w wodzie, a jak w solance oraz jak zachowuje się lód w wodzie, a jak w oleju, co się dzieje z różnymi produktami, np. mąką, cukrem, przyprawami, kaszą manną, solą umieszczonymi w wodzie. Zrobiliśmy fale oceaniczne w butelce wykorzystując zabarwioną wodę i olej. Dzieci dowiedziały się, m.in. jak działa termometr, dlaczego grzałki w czajnikach znajdują się na dole, jak naelektryzować wodę i puszkę aluminiową.

Razem odczytaliśmy tajemniczy liścik zapisany specjalną niewidzialną cieczą, zrobiliśmy instrument muzyczny wykorzystując kieliszki i wodę oraz mały, domowy wulkan, zbadaliśmy magiczne płyny, które w dziwny sposób zmieniały kolor oraz robiliśmy olbrzymie bańki mydlane.

Pokazy i zagadki, które towarzyszyły nam tego dnia, dały przedszkolakom możliwość zdobycia wiedzy poprzez zabawę, pokazaliśmy im, iż nauką można się dobrze
i mądrze bawić. Mam nadzieję, że rozbudziliśmy w nich jeszcze większą ciekawość świata
i zajęcia te staną się bodźcem do samodzielnych poszukiwań.

Wolontariuszom, bez których ten projekt nie udałby się serdecznie dziękuję.

Wolontariuszami byli:

1. Kawęczyńska Malwina – klasa II B LO