I RAJD PIESZY „ ŚLADAMI POWSTANIA WARSZAWSKIEGO PO OCHOCIE”

We wtorek 25 września w Zespole Szkół Nr 26 zebrali się uczestnicy I Rajdu Pieszego po Ochocie, aby po odebraniu kart zgłoszeń ruszyć śladami walk powstańczych z 1944r., a miejsc upamiętniających sierpniowe wydarzenia w naszej dzielnicy jest wiele. Każda ze zgłoszonych drużyn otrzymała mapę punktów, na których czekali kombatanci. Po zameldowaniu się należało wykonać w możliwie jak najkrótszym czasie wszystkie zadania. Liczył się czas i poprawność oraz dokładność wykonanych przez drużynę zadań.

Na trasę wyruszyło 7 patroli, wśród których była duża grupa uczniów z ochockich Gimnazjów: NR 14 im. Leopolda Staffa pod opieką p. Ewy Ratowskiej, NR 15 im. gen. dywizji Stefana Roweckiego „Grota” pod opieką p. Małgorzaty Lizak i NR 16 im. Obrońców Barykady Września 1939 roku.  Młodzież licealną reprezentowali uczniowie z XXI LO im. H. Kołłątaja pod opieką p. Piotra Jasika. Naszą szkołę reprezentowała młodzież klas drugich i pierwszych LO i Technikum pod opieką:  p. M. Szymborskiej, p. U. Śliwowskiej i p. A. Roś.

W oczekiwaniu na powrót patroli i ogłoszenie wyników Rajdu w szkolnej świetlicy odbyło się spotkanie z kombatantami – byłymi żołnierzami AK IV Obwodu Ochota p. Wojciechem Marcinkiewiczem, p. Jerzym Zakrzewskim, p. Danielą Ogińską oraz p. Jolantą Kolczyńską reprezentującą Związek Powstańców Warszawskich, którzy opowiadali zebranej młodzieży o swoich powstańczych przeżyciach.

Pani dyrektor Bożena Wróblewska witając kombatantów i młodzież na ogłoszeniu wyników Rajdu dziękowała wszystkim za liczny i czynny udział w tym międzyszkolnym projekcie podkreślając przy tym, że jego organizacja jest związana z realizacją obchodów patrona szkoły „Bohaterów Powstania Warszawskiego 1944”, a przewodniczący jury p. Paweł Włoczewski odczytał listę zwycięzców.

I miejsce – Zespół Szkół NR 26 – patrol pod opieka p. Urszuli Śliwowskiej

II miejsce –Gimnazjum NR 15 im. gen. dywizji Stefana Roweckiego „Grota” – patrol pod opieką  p. Małgorzaty Lizak

III miejsce – Gimnazjum NR 14 im. Leopolda Staffa – patrol pod opieką  p. Ewy Ratowskiej

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i książki, a zwycięska drużyna puchar, który został wręczony przez p. dyrektor Bożenę Wróblewską i p. Wojciecha Marcinkiewicza – przewodniczącego Środowiska Żołnierzy IV Obwodu Warszawa-Ochota.

Rajd, który został zorganizowany dzięki współpracy szkoły z ochockim środowiskiem kombatanckim był przykładem żywej lekcji historii i jak podkreślił w swoich słowach do młodzieży p. W. Marcinkiewicz „pałeczką w sztafecie pokoleń”, która teraz jest niesiona przez kolejne pokolenie młodzieży.

Anetta Kubiś
Nauczyciel historii ZS NR 26