UWAGA! 14.11 czwartek) lekcje będą się odbywały według planu B. Przypominamy o dniu otwartym dla rodziców.

UWAGA! Dnia 13.11 (środa) sekretariat szkolny będzie nieczynny. Za utrudnienia przepraszamy.

UWAGA! Harmonogram matur próbnych znajduje się na tablicy ogłoszeń koło sekretariatu!.

UWAGA! Na stronie dotyczącej egzaminów zawodowych jest dostępny harmonogram na sesję styczeń-luty 2020.

W trakcie skontrum biblioteka szkolna jest czynna na dużych przerwach:

I RAJD PIESZY „ ŚLADAMI POWSTANIA WARSZAWSKIEGO PO OCHOCIE”

We wtorek 25 września w Zespole Szkół Nr 26 zebrali się uczestnicy I Rajdu Pieszego po Ochocie, aby po odebraniu kart zgłoszeń ruszyć śladami walk powstańczych z 1944r., a miejsc upamiętniających sierpniowe wydarzenia w naszej dzielnicy jest wiele. Każda ze zgłoszonych drużyn otrzymała mapę punktów, na których czekali kombatanci. Po zameldowaniu się należało wykonać w możliwie jak najkrótszym czasie wszystkie zadania. Liczył się czas i poprawność oraz dokładność wykonanych przez drużynę zadań.

Na trasę wyruszyło 7 patroli, wśród których była duża grupa uczniów z ochockich Gimnazjów: NR 14 im. Leopolda Staffa pod opieką p. Ewy Ratowskiej, NR 15 im. gen. dywizji Stefana Roweckiego „Grota” pod opieką p. Małgorzaty Lizak i NR 16 im. Obrońców Barykady Września 1939 roku.  Młodzież licealną reprezentowali uczniowie z XXI LO im. H. Kołłątaja pod opieką p. Piotra Jasika. Naszą szkołę reprezentowała młodzież klas drugich i pierwszych LO i Technikum pod opieką:  p. M. Szymborskiej, p. U. Śliwowskiej i p. A. Roś.

W oczekiwaniu na powrót patroli i ogłoszenie wyników Rajdu w szkolnej świetlicy odbyło się spotkanie z kombatantami – byłymi żołnierzami AK IV Obwodu Ochota p. Wojciechem Marcinkiewiczem, p. Jerzym Zakrzewskim, p. Danielą Ogińską oraz p. Jolantą Kolczyńską reprezentującą Związek Powstańców Warszawskich, którzy opowiadali zebranej młodzieży o swoich powstańczych przeżyciach.

Pani dyrektor Bożena Wróblewska witając kombatantów i młodzież na ogłoszeniu wyników Rajdu dziękowała wszystkim za liczny i czynny udział w tym międzyszkolnym projekcie podkreślając przy tym, że jego organizacja jest związana z realizacją obchodów patrona szkoły „Bohaterów Powstania Warszawskiego 1944”, a przewodniczący jury p. Paweł Włoczewski odczytał listę zwycięzców.

I miejsce – Zespół Szkół NR 26 – patrol pod opieka p. Urszuli Śliwowskiej

II miejsce –Gimnazjum NR 15 im. gen. dywizji Stefana Roweckiego „Grota” – patrol pod opieką  p. Małgorzaty Lizak

III miejsce – Gimnazjum NR 14 im. Leopolda Staffa – patrol pod opieką  p. Ewy Ratowskiej

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i książki, a zwycięska drużyna puchar, który został wręczony przez p. dyrektor Bożenę Wróblewską i p. Wojciecha Marcinkiewicza – przewodniczącego Środowiska Żołnierzy IV Obwodu Warszawa-Ochota.

Rajd, który został zorganizowany dzięki współpracy szkoły z ochockim środowiskiem kombatanckim był przykładem żywej lekcji historii i jak podkreślił w swoich słowach do młodzieży p. W. Marcinkiewicz „pałeczką w sztafecie pokoleń”, która teraz jest niesiona przez kolejne pokolenie młodzieży.

Anetta Kubiś
Nauczyciel historii ZS NR 26