Informacje dla absolwentów szkół podstawowych
REKRUTACJA na rok szkolny 2020/2021

Szanowni Państwo!
Informujemy że placówka od dnia 25 marca 2020 r. pracuje zgodnie
z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r.

w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19
Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 kwietnia 2020 r.

zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Reportaż ze spotkania z p. Jolantą Kolczyńską klasy II BLO

Związek Powstańców Warszawskich – 6.11.2012r.

6 listopada uczniowie klasy II BLO z wychowawcą p. Zofią Przybylską i p. Moniką Malicką udali się do siedziby Związku Powstańców Warszawskich na spotkanie z p. Jolantą Kolczyńską- uczestniczką Powstania Warszawskiego. Na miejscu powitała nas wspomniana osoba, która okazała się być miłą starsza panią. Spotkanie miało miejsce w Sali Poświęconej Powstaniu Warszawskiemu w siedzibie Związku Powstańców Warszawskich, więc zewsząd otaczały nas pamiątki (hełmy, zdjęcia, dokumenty, fotografie zniszczonej Warszawy, broń oraz rzeczy osobiste powstańców). Pośrodku sali umieszczona jest makieta, która przedstawia zniszczoną Warszawę po upadku powstania.

Pani Kolczyńska bardzo zaciekawiła nas okresem walk powstańczych. Dowiedzieliśmy się, że nie była sanitariuszką jak większość dziewcząt, tylko łączniczką i przenosiła meldunki do głównego dowódcy AK gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”. Opowiedziała również, jak powstańcy przedostawali się na miejsce walk poprzez sieć licznych kanałów, pokazała nam przez okno jedno z takich wejść, przy którym wisi tablica upamiętniająca tamte wydarzenia. Nasza rozmówczyni opisała też bardzo dokładnie jedną z najbardziej krwawych scen, jaka rozegrała się w czasie powstania- wybuch czołgu pułapki, który Niemcy wypełnili ładunkami wybuchowymi. Pole rażenia wybuchu było tak ogromne, że zginęło ponad 300 osób nie tylko powstańców, ale i ludności cywilnej. Pani Kolczyńska, opowiedziała nam także o tym jak wraz z innymi powstańcami zdobywała jeden z najwyższych budynków w przedwojennej Warszawie – PAST-ę. Właśnie wtedy przeżyła największy wstrząs, kiedy na jej oczach Niemiec zastrzelił jej towarzysza, z którym chwilę wcześniej rozmawiała. Dowiedzieliśmy się również, że podstawą wyżywienia powstańców i ludności cywilnej była zupa- „plujka”, gotowana na niewymłóconym zbożu.

Widzieliśmy jak wiele kosztował naszą rozmówczynię powrót do tamtych dni, zauważyliśmy wzruszenie i łzy w jej oczach.

W październiku, kiedy dowództwo AK podpisało kapitulację Warszawy p. Kolczyńska została przetransportowana do obozu przejściowego w Ursusie, gdzie miał się rozpocząć kolejny etap jej życia. Jednak z powodu podejrzenia tyfusu została uwolniona.

Tego spotkania nie zapomnimy nigdy, w ciszy i skupieniu słuchaliśmy tragicznych wspomnień, których żadne z nas nigdy nie chciałoby doświadczyć.

Serdecznie podziękowaliśmy za podzielenie się swoimi wspomnieniami i przeżyciami, deklarując pamięć dla tych, którzy dzielnie bronili i oddali życie za nasze miasto.

Jesteśmy dumni, że nasze liceum nosi imię „ Bohaterów powstania warszawskiego 1944”, a posiadanie takiego patrona zobowiązuje nas nie tylko do dbałości o pamięć historyczną, ale również do krzewienia i rozwijania współczesnego patriotyzmu.

Dyrekcja i nauczyciele naszej szkoły angażują nas w liczne projekty poświęcone historii II wojny światowej. W szkole dzięki staraniom p. dyrektor Bożeny Wróblewskiej od wielu lat mamy salę poświęconą historii naszego patrona, w której spotykamy się z kombatantami.

Po spotkaniu udaliśmy się na spacer po Starym Mieście, fotografując miejsca związane z historią naszego miasta. Na koniec, nieco zmęczeni, ale w wyśmienitych humorach usiedliśmy w kawiarni przy kubku gorącej czekolady…

Klasa II B LO z wychowawcą p. Zofią Przybylską