Spotkanie z panią Jolantą Kolczyńską

Realizacja programu wychowania obywatelskiego i patriotycznego
„HISTORIA NAUCZYCIELKĄ ŻYCIA”

Jolanta Kolczyńska

SPOTKANIE Panią Jolanta Kolczyńską

ps. „Klara”- żołnierzem AK, łączniczką Zgrupowania Chrobry II, członkiem prezydium Związku Powstańców Warszawskich, Prezesem Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944, przewodniczącą Fundacji Gimnazjum Żeńskiego im. Wandy z Posseltów Szachtmajerowej,

Chrzestną sztandaru LXIX LO im. „Bohaterów Powstania Warszawskiego 1944”

W październiku i listopadzie 2012 uczniowie klas drugich: IIA, IIB Liceum Ogólnokształcącego, IIa Liceum Profilowanego, oraz IIA i IIB Technikum wzięli udział w cyklu spotkań, z p. Jolantą Kolczyńską ps. „Klara”– uczestniczką Powstania Warszawskiego.

Spotkania z powstańcami – żołnierzami AK są wpisane w realizację szkolnego programu wychowania obywatelskiego i patriotycznego związanego z imieniem szkoły – „Bohaterów Powstania Warszawskiego 1944”.  Ponadto od ubiegłego roku szkoła nasza ma status „członka wspierającego” Stowarzyszenie Pamięci Powstania Warszawskiego 1944.

Celem spotkań było poznanie przez młodzieży historii Powstania Warszawskiego poprzez rozmowę z „bohaterem” tamtych wydarzeń – wysłuchanie wspomnień i jednocześnie obejrzenie wystawy poświęconej tematyce okupacji i Powstaniu Warszawskiemu, dlatego spotkania odbywały się nie w szkole, ale w siedzibie głównej ZPW i SPPW przy ul. Długiej w Warszawie- miejscu dla żołnierzy AK szczególnym. Na Placu Krasińskich znajduje się Pomnik Powstania Warszawskiego, Katedra Polowa Wojska Polskiego czy właz do jednego z kanałów, którym w 1944 powstańcy ewakuowali się z Nowego Miasta.

Wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w spotkaniu, poznali wojenne losy „naszej bohaterki” i była to dla nich cenna lekcja historii i wychowania patriotycznego.

Po spotkaniu każda z klas zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcie przy Pomniku Powstania Warszawskiego na Pl. Krasińskich.

Anetta Kubiś

ZS NR 26 – nauczyciel historii