Szkolny Festiwal Nauki

We wtorek 17 kwietnia 2012 roku odbył się po raz kolejny Szkolny Festiwal Nauki.

Tegoroczny Festiwal przygotowali uczniowie klas IV BT, III BT, II AT, III ALO, którzy pod kierunkiem Pani profesor Agaty Śniecińskiej i Pani profesor Haliny Grabowskiej przygotowali projekty naukowe i zaprezentowali je kolegom z klas pierwszych.

Młodzi ludzie myślą często, że fizyka, chemia to nauki trudne i przeznaczone dla wybrańców, że są to przedmioty skomplikowane i prawdopodobnie tylko wielkie umysły potrafią je pojąć. Naszą ambicją jest udowodnienie, że uczniowie się mylą, że w istocie są to nauki niezwykle proste, a co ważniejsze towarzyszą nam w życiu codziennym.

Na Festiwalu można było obejrzeć łatwe do przeprowadzenia i samodzielnego wykonania w domu eksperymenty, ułatwiające zrozumienie zjawisk fizycznych i chemicznych.

O ciśnieniu atmosferycznym opowiedzieli Estera, Filip i Daniel z III B Technikum, a o przewodnictwie cieplnym ciał i zjawisku konwekcji Ania, Kasia i Magda z III B Technikum. Prawo Bernoulliego przedstawili Paweł i Paweł „Nadzik” z II A Technikum. Zabawę środkiem ciężkości pokazali Ernest, Michał i Gabriel z III A Liceum. O energii i jej przemianach opowiedzieli Przemek i Kamil z III B Technikum. O prawie Pascala i jego wykorzystaniu, np. w podnośniku hydraulicznym opowiedzieli Oliwia, Basia i Michał z III B Technikum. W poszukiwaniu napięcia elektrycznego sięgnęli po ogniwa kuchenne Maciek i Piotrek z IV B Technikum, od nich dowiedzieliśmy się też jak wytworzyć gaz: dwutlenek węgla (C02), jak można walczyć z ogniem oraz co to jest ciecz nienewtonowska. Nieskomplikowane doświadczenia z chemii pokazali Natalia, Tomek i Kamil z IV B Technikum.

W ramach Festiwalu uczniowie klas III BT i II B LO wspierani przez Panią profesor Iwonę Siudalską, przygotowali skecz kabaretu – Potem pt. „Spotkanie z ciekawym człowiekiem – Einstein”. Młodzież miała okazję zaprezentować szerszej publiczności swoje zdolności aktorskie i talent satyryczny oraz oczywiście w żartobliwy sposób miała okazję zapoznać widzów z kulisami odkrycia szczególnej teorii względności.

Jak co roku atrakcją Festiwalu były doświadczenia z ciekłym azotem, które osobiście miałam przyjemność prezentować uczniom i gościom. Ten rzadko występujący na Ziemi gaz, w stanie ciekłym ma temperaturę około -196 oC. Dzięki tej cesze może zmieniać właściwości fizyczne ciał. Rurka gumowa zanurzona w ciekłym azocie stała się twarda i krucha jak szkło, a róża sprawiała wrażenie jakby była wykuta z lodu. Z banana mogliśmy zrobić „młotek”, a odważniejsi mogli na sekundę zanurzyć w nim dłoń.

Wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu Szkolnego Festiwalu Nauki 2012 bardzo serdecznie dziękuję.

Do zobaczenia za rok.

Agata Śniecińska