Zapraszamy do zapoznania się z ofertą edukacyjną szkoły

Szanowni Państwo! Informujemy że placówka od dnia 17 maja 2021r. pracuje zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 29 kwietnia 2021 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Harmonogram zajęć lekcyjnych w dniach 17-28 maja 2021r. (tzw. hybrydowy)

Lekcje w trybie zdalnym podział wg. klas (uczniowie pozostają w domu) Lekcje w trybie stacjonarnym podział wg. klas (uczniowie przychodzą do szkoły)
I tydzień
17-21 maja
1AI; 1BI; 1CI; 1DGP; 1EGP; 2EG; 2FG; 2FGP; 2GGP; 2HGP 2AT; 2BT; 2CT; 2DT; 2AI; 2BI; 2CI; 2DI; 2EI
II tydzień
24-28 maja
2AT; 2BT; 2CT; 2DT; 2AI; 2BI; 2CI; 2DI; 2EI 1AI; 1BI; 1CI; 1DGP; 1EGP; 2EG; 2FG; 2FGP; 2GGP; 2HGP

Od dnia 31 maja 2021 roku zajęcia dla wszystkich klas będą się odbywać stacjonarnie w szkole z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Festiwal Nauki w Zespole Szkół Nr 26

W czwartek 11 kwietnia 2013 roku odbył się po raz kolejny Szkolny Festiwal Nauki. Festiwal Nauki pomaga poznać świat, rozbudza ciekawość uczniów, wspiera ich intelektualny rozwój. Młodzi ludzie zdobywają nowe umiejętności, wkraczają w fascynujący świat wiedzy.

Pod kierunkiem pani profesor Agaty Śniecińskiej i pani profesor Haliny Grabowskiej uczniowie klas IV BT i II BT przygotowali projekty naukowe i zaprezentowali je kolegom z klas pierwszych.

Młodzi ludzie myślą często, że fizyka, chemia to nauki trudne i przeznaczone dla wybrańców, że są to przedmioty skomplikowane i prawdopodobnie tylko wielkie umysły potrafią je pojąć. Naszą ambicją jest udowodnienie, że uczniowie się mylą, że w istocie są to nauki niezwykle proste, a co ważniejsze towarzyszą nam w życiu codziennym, stąd hasło imprezy „Fizyka i chemia wokół nas”.

Na Festiwalu można było obejrzeć łatwe do przeprowadzenia i samodzielnego wykonania w domu eksperymenty, ułatwiające zrozumienie zjawisk fizycznych i chemicznych.

O ciśnieniu atmosferycznym opowiedzieli Estera i Filip z IV B Technikum. Prawo Bernoulliego przedstawiły Marta i Weronika z II B Technikum. Zabawę środkiem ciężkości pokazali Jakub i Paweł IV B Technikum. O energii i jej przemianach opowiedzieli Oliwia, Ewelina i Patryk z IV B Technikum. Nieskomplikowane doświadczenia z chemii pokazały Ania, Kasia i Magda z IV B Technikum.

Jak co roku atrakcją Festiwalu były doświadczenia z ciekłym azotem, które osobiście miałam przyjemność prezentować uczniom i gościom. Ten rzadko występujący na Ziemi gaz, w stanie ciekłym ma temperaturę około -196 oC. Dzięki tej cesze może zmieniać właściwości fizyczne ciał. Rurka gumowa zanurzona w ciekłym azocie stała się twarda i krucha jak szkło, a róża sprawiała wrażenie jakby była wykuta z lodu. W azocie „ugotowaliśmy” jajko, a z banana zrobiliśmy „młotek”, natomiast odważniejsi mogli na sekundę zanurzyć w nim dłoń.

Pamiętajmy, że

„Nauka leży u podstaw każdego postępu, który ułatwia życie ludzkie i zmniejsza cierpienie.”

Maria Skłodowska – Curie

Agata Śniecińska