Festiwal Nauki w Zespole Szkół Nr 26

W czwartek 11 kwietnia 2013 roku odbył się po raz kolejny Szkolny Festiwal Nauki. Festiwal Nauki pomaga poznać świat, rozbudza ciekawość uczniów, wspiera ich intelektualny rozwój. Młodzi ludzie zdobywają nowe umiejętności, wkraczają w fascynujący świat wiedzy.

Pod kierunkiem pani profesor Agaty Śniecińskiej i pani profesor Haliny Grabowskiej uczniowie klas IV BT i II BT przygotowali projekty naukowe i zaprezentowali je kolegom z klas pierwszych.

Młodzi ludzie myślą często, że fizyka, chemia to nauki trudne i przeznaczone dla wybrańców, że są to przedmioty skomplikowane i prawdopodobnie tylko wielkie umysły potrafią je pojąć. Naszą ambicją jest udowodnienie, że uczniowie się mylą, że w istocie są to nauki niezwykle proste, a co ważniejsze towarzyszą nam w życiu codziennym, stąd hasło imprezy „Fizyka i chemia wokół nas”.

Na Festiwalu można było obejrzeć łatwe do przeprowadzenia i samodzielnego wykonania w domu eksperymenty, ułatwiające zrozumienie zjawisk fizycznych i chemicznych.

O ciśnieniu atmosferycznym opowiedzieli Estera i Filip z IV B Technikum. Prawo Bernoulliego przedstawiły Marta i Weronika z II B Technikum. Zabawę środkiem ciężkości pokazali Jakub i Paweł IV B Technikum. O energii i jej przemianach opowiedzieli Oliwia, Ewelina i Patryk z IV B Technikum. Nieskomplikowane doświadczenia z chemii pokazały Ania, Kasia i Magda z IV B Technikum.

Jak co roku atrakcją Festiwalu były doświadczenia z ciekłym azotem, które osobiście miałam przyjemność prezentować uczniom i gościom. Ten rzadko występujący na Ziemi gaz, w stanie ciekłym ma temperaturę około -196 oC. Dzięki tej cesze może zmieniać właściwości fizyczne ciał. Rurka gumowa zanurzona w ciekłym azocie stała się twarda i krucha jak szkło, a róża sprawiała wrażenie jakby była wykuta z lodu. W azocie „ugotowaliśmy” jajko, a z banana zrobiliśmy „młotek”, natomiast odważniejsi mogli na sekundę zanurzyć w nim dłoń.

Pamiętajmy, że

„Nauka leży u podstaw każdego postępu, który ułatwia życie ludzkie i zmniejsza cierpienie.”

Maria Skłodowska – Curie

Agata Śniecińska