W dniu 14.10.2019 (poniedziałek) sekretariat szkolny będzie nieczynny. Za utrudnienia przepraszamy.

Lekcja genetyki w laboratorium Biocentrum Edukacji Naukowej

16.12.2013 r.

16.12.2013 uczniowie klas IA, IB, IC, IVA Technikum oraz klas III LO pod opieką p. prof. Agaty Stępień wzięli udział w warsztatach laboratoryjnych ”Zbadaj swoje DNA”. Organizatorem, których było Biocentrum Edukacji Naukowej.

Podczas zajęć laboratoryjnych uczniowie własnoręcznie przeprowadzili naukowy eksperyment, wykorzystując przy tym techniki stosowane w biotechnologii przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Nad ich poczynaniami czuwali specjaliści – naukowcy Biocenu. Wyniki końcowe były różne, ale w dwóch przypadkach wyszły wzorcowo. W czasie wykonywania eksperymentu młodzież miała okazję bliżej zapoznać się z charakterem pracy badawczej. Dowiedzieli się, że praca naukowca- „od genów” wymaga dużej cierpliwości, jest żmudna i wymaga precyzji chociażby w posługiwaniu się „narzędziami” laboratoryjnymi takimi jak np. pipeta, a wyniki badań nie rzadko są dalekie od oczekiwanych.

Lekcja w laboratorium był ciekawym doświadczeniem wzbogacającym wiedzę nie tylko z zakresu biologii czy chemii, ale też genetyki a przy tym okazała się świetną zabawą dla jej uczestników.