Szanowni Państwo!
Informujemy że placówka od dnia 25 marca 2020 r. pracuje zgodnie
z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r.

w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19
Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r.

zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pomnik Barykady Września 1939r. – uroczystości rocznicowe

Alarm

(…) Kołuje jękliwie,
Głos syren – w oktawy
Opada – i wznosi się jęk:
„Ogłaszam alarm dla miasta Warszawy!”

A.Słonimski

8 września 2013 r.

Każdego roku młodzież i nauczyciele Zespołu Szkół NR26 są obecni na uroczystości rocznicowej – rozpoczęcia obrony Warszawy w obliczu hitlerowskiego najazdu na Polskę we wrześniu 1939r. W miejscu, gdzie mieszkańcy Ochoty wybudowali złożoną z tramwajów i szkolnych ławek barykadę, aby uniemożliwić niemieckim czołgom przedarcie się do miasta, dziś stoi pomnik.  Wykonany z surowego betonu w postaci trzech brył ustawionych w poprzek ul. Grójeckiej. Bryły tworzą olbrzymie cyfry odpowiadające datom: po lewej 8.IX – data budowy barykady, pośrodku 1939 – rok obrony Warszawy, po prawej 27.IX – data zawieszenia broni. Dziś na pomniku jest umieszczonych ponad 40 tablic pamiątkowych.

W tym jednym z najważniejszych miejsc pamięci na Ochocie – 8 września każdego roku zbierają się żyjący obrońcy Warszawy, weterani II wojny reprezentujący różne środowiska kombatanckie min: żołnierzy AK IV Obwód Ochota – Warszawa, przedstawiciele władz miasta, dzielnicy, młodzież z ochockich szkół z pocztami sztandarowymi, harcerze i mieszkańcy Ochoty, aby oddać hołd i cześć pamięci wszystkich, którzy walczyli i oddali swoje życie w obronie stolicy.

Przed pomnikiem zapłonął Znicz Pamięci zapalony przez p. Zbigniewa Podczaskiego – obrońcę Warszawy we wrześniu 1939 r. Honorową odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” burmistrz Ochoty p. Wojciech Komorowski odznaczył wiceprzewodniczącego Dzielnicowego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Warszawa – Ochota p. Jana Molo. Pan burmistrz, jako gospodarz dzielnicy wygłosił również okolicznościowe przemówienie. W asyście żołnierzy Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego odbył się Apel Pamięci, salwą honorową uczczono pamięć obrońców Warszawy z września 1939r. Uroczystość zakończyła się złożeniem wieńców przy pomniku. W imieniu p. dyrektor Bożeny Wróblewskiej, nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół NR 26 wieniec złożyli uczniowie klasy III A LO i II BT.

Anetta Kubiś

nauczyciel historii ZS NR 26