Warsztaty „Nastolatek w Samorządzie”- edycja wiosenna

Klasa II B LO- 9.04.13 r. ; Klasa II AT – 16.04.13.r.

Uczniowie klas drugich – II B liceum Ogólnokształcącego oraz II A Technikum Informatycznego wzięli udział w wiosennej edycji projektu edukacyjnego realizowanego przez Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy – „Nastolatek w Samorządzie ”.

Edycja wiosenna ruszyła 8 kwietnia i potrwa do 18 czerwca. W tym czasie trenerzy przeprowadzą warsztaty wśród uczniów drugich klas 57 warszawskich szkół w 16 dzielnicach.

W edycji jesiennej w listopadzie 2012r. w warsztatach wzięła udział młodzież trzech pozostałych klas drugich – II A LO, II BT oraz IIa LP. Tym samym wszyscy uczniowie naszej szkoły- tj. ponad 100 nastolatków zostało objętych taką formą Edukacji Obywatelskiej.  W całej Warszawie w jesiennej edycji ( 27.09 – 10.12.2012) uczestniczyło ponad 1240 uczniów warszawskich szkół.

Przypomnijmy, że celem nadrzędnym projektu „ Nastolatek w Samorządzie” jest wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego oraz kształtowanie postaw pro-obywatelskich wśród młodzieży uczącej się w Warszawie.
Trenerzy i zaproszeni goście podczas warsztatów aktywnymi metodami wyjaśniali uczniom, dlaczego warto angażować się w życie społeczno-kulturalne miasta, uświadamiali ich własne możliwości angażowania się w sprawy najbliższego otoczenia, również szkoły, w której się uczą oraz wywierania wpływu na sprawy lokalne. Przybliżyli zasady działanie Urzędu Miasta i pomogli odnaleźć się w jego strukturze zmniejszając dystans między urzędnikami a młodymi mieszkańcami Warszawy.

Każdy warsztat trwa 6 h i bierze w nim udział jedna klasa. W programie zajęć znajduje się:

• Ranking dzielnic, czyli debata, nad jakością życia w wielkim mieście;
  • Wykład interaktywny na temat funkcjonowania samorządu terytorialnego;
  • Ćwiczenie, „co możemy zrobić?” – Rozwiązywanie lokalnych problemów, poznanie własnych możliwości działania.
  • Wykład interaktywny przedstawiający ustrój m.st. Warszawy;
  • Symulacja sesji Rady m.st. Warszawy;
  • Spotkanie z gościem, przedstawicielem samorządu warszawskiego lub urzędnikiem samorządowym;
  • Konkurs wiedzy o samorządzie i mieście stołecznym.

Każda z klas podczas warsztatów spotkała się z gościem – przedstawicielem Samorządu lub Urzędu Miasta.  Trenerzy obu grup tj.: p. Joanna Michnicka i p. Kacper Sieczkowski zaprosili do udziału w spotkaniu z uczniami naszej szkoły p. Justynę Piwko- konsultantkę społeczną w Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy, która przedstawiała młodzieży cele i zadania pracy konsultanta społecznego.

Anetta Kubiś