Uczniów zainteresowanych udziałem w
Międzynarodowym Konkursie Matematycznym KANGUR.
Informujemy, że można się zapisywać u nauczycieli matematyki do 10 stycznia 2018 r.
Konkurs odbędzie się 15 marca 2018r. o godzinie 9.00
Zespół nauczycieli matematyki
Regulamin konkursu na kalendarz 2018
Podanie o paczkę żywnościową
Regulamin konkursu na własny ekslibris

Klasy II AT i II CT w Centrum Nauki Kopernik

16 listopada Centrum Nauki Kopernik odwiedziła grupa uczniów, tym razem z klas II AT i II CT. Uczniowie  klas drugich podobnie jak ich koledzy z klas pierwszych wzięli udział w zajęciach w pracowni robotycznej. Na zajęciach dowiedzieli się jakie właściwości ma ciśnienie atmosferyczne, jak jest wykorzystywane ciśnienie w przemyśle oraz jak można projektować, montować i sterować układami zasilanymi sprężonym powietrzem.

W kilkuosobowych zespołach, pod okiem specjalistów, uczniowie samodzielnie wykonywali doświadczenia.

Najpierw przy pomocy pompek próżniowych wypompowywali powietrze z plastikowych pojemników i obserwowali znajdujące się tam przedmioty, np. słodkie pianki lub balony, które podczas doświadczenia zwiększały swoją objętość.

Następnie budowali układy pneumatyczne, czyli zasilane tylko powietrzem oraz układy elektropneumatyczne, do zasilania których potrzebne są sprężone powietrze i prąd elektryczny.

W kolejnym etapie uczniowie na komputerach, z wykorzystaniem programu FluidSim, poznawali symulację do budowy układów pneumatycznych i elektropneumatycznych.

Na koniec zajęć ochotnicy wykonywali, korzystając z układów dostępnych w laboratorium, projekty np. układ sterowania drzwiami automatycznymi w autobusie.

Podczas zajęć w laboratorium uczniowie odkryli w sobie pasje, o jakie się nawet nie podejrzewali. Przekonali się, że nauka może być przyjemna. Mieli możliwość wykorzystania swojej kreatywności.

Dwie godziny w labie robotycznym minęły jak z bicza strzelił. Nie był to na szczęście koniec wycieczki, mieliśmy możliwość zwiedzania wystaw tematycznych w CNK i choć prawie wszyscy byli tu już nie raz, wykorzystaliśmy ten czas na szukanie nowych eksponatów i na wspólną zabawę.

Najlepszą rekomendacją dla tego wyjścia była prośba o ponowne odwiedzenie Centrum Nauki Kopernik.

I AT w CNK
II AT na zajęciach z robotyki
IICT na zajęciach z robotyki w CKN