Obchody 72 rocznicy wyzwolenia obozów koncentracyjnych Mauthausen – Gusen 1.05.2017 r.- 10.05.2017 r.

W maju 2006 roku po raz pierwszy nasza szkoła wzięła udział we wspólnym międzynarodowym polsko – niemieckim projekcie realizowanym we współpracy z Międzynarodowym Komitetem Mauthausen-Gusen oraz Klubem Byłych Politycznych Więźniów obozów koncentracyjnych Mauthausen – Gusen. Projekt nosił tytuł: „Niemiecka i polska młodzież śladami więźniów obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen”. O tego czasu, każdego roku w maju kolejna grupa uczniów naszej szkoły wspólnie z grupą młodzieży  z zaprzyjaźnionego gimnazjum  Nr 16 im. Bohaterów Barykady Września wyjeżdża do  Austrii, aby wspólnie z ocalałymi  więźniami oddać hołd ofiarom nazistowskiego terroru.

W tym roku główne uroczystości związane z obchodami 72 rocznicy wyzwolenia obozów koncentracyjnych Mauthausen-Gusen rozpoczęły się od przyjazdu do Ebensee i Gusen.  W godzinach porannych 6 maja w sztolniach w Ebensee odbyły się rocznicowe uroczystości z udziałem władz oraz ocalałych więźniów i młodzieży, a w godzinach popołudniowych  zebrani oddali hołd ofiarom obozów Gusen I i Gusen II. W obydwu miejscach jak zawsze zapłonęły znicze i złożone zostały wieńce, a zebrani minutą ciszy uczcili pamięć zamordowanych.  Następnego dnia, odbyły się rocznicowe uroczystości na placu apelowym oraz przed Pomnikiem Polskich Ofiar zamordowanych w obozie koncentracyjnym w Mauthausen. Obóz umiejscowiony na wzgórzu, otoczony kamieniołomem stał się miejscem kaźni dla dziesiątek tysięcy więźniów przywożonych tutaj z całej okupowanej Europy. Zmuszani do niewolniczej pracy, szykanowani, poddawani torturom  masowo ginęli. Dlatego każdego roku w dniu wyzwolenia obozu, cześć pamięci ofiarom składają kombatanci z Klubu Byłych Więźniów Politycznych Obozów Koncentracyjnych Mauthausen- Gusen, uczniowie oraz przedstawiciele ambasady polskiej w Wiedniu. W asyście żołnierzy niosą sztandary: szkoły, klubu i polskie flagi, aby uczcić  pamięć  ofiar. Kolejnym miejscem zagłady, gdzie każdego roku w imię pamięci zamordowanych płoną znicze, jest obóz koncentracyjny w Melku.  Uroczystości rocznicowe odbyły się tutaj  8 maja.

Jak zawsze wyjazd  do Austrii jest powiązany ze zwiedzaniem. W tym roku trasa była wyjątkowo atrakcyjna, bowiem oprócz miast gdzie odbywały się uroczystości rocznicowe młodzież miała okazję zwiedzić również: Regensburg, Bamberg, Norymbergę, Schwangau, Dachau, Possenhofen, Monachium, Salzburg, Sankt Florian, Wiedeń, Mikulow  i Cieszyn.

W programie nie zabrakło także wizyty i spotkania z Ambasadorem Polski w budynku ambasady w Wiedniu. Należy podkreślić, że udział młodzieży  w obchodach rocznicowych jest „najmocniejszym punktem” corocznych uroczystości. Za kultywowanie pamięci i edukację historyczną  nasza szkoła była wielokrotnie nagradzana przez środowiska kombatanckie i organy zajmujące się opieką i ochroną miejsc pamięci.