Szkolny konkurs matematyczny dla klas I, II, III
„ Lubię matematykę”
14 grudnia, godz. 13.40 ( 7 lekcja) sala nr 319
Wszystkich zainteresowanych udziałem serdecznie zapraszamy!
Zespół nauczycieli matematyki
Podanie o paczkę żywnościową
Regulamin konkursu na własny ekslibris

Uroczystości 73 rocznicy Powstania Warszawskiego oraz bitwy i egzekucji 2 sierpnia 1944 r. w Pęcicach

Obchody przypadającej w tym roku 73 rocznicy bitwy, którą żołnierze Armii Krajowej – IV Obwodu Ochota pod dowództwem ppłk. Mieczysława Sokołowskiego „Grzymały” stoczyli z Niemcami pod Pęcicami odbyły się 6 sierpnia. Przy Pomniku-Mauzoleum, miejscu gdzie spoczywają polegli i zamordowani żołnierze Armii Krajowej – 91 powstańców z których najmłodszy miał zaledwie 14 lat.
Z obchodami bitwy pęcickiej związana jest też tradycja organizacji „Rajdu po kamienistej drodze”.
W tym roku przypadła okrągła – 50 rocznica, od kiedy uczestnicy idąc, oddają hołd pamięci poległym i rozstrzelanym w Pęcicach 2 sierpnia 1944 r., żołnierzom AK. Zakończenie rajdu ma miejsce przed Pomnikiem- Mauzoleum podczas uroczystości rocznicowych.
Obchody odbywają się pod patronatem Wójta Gminy Michałowice, staraniem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego-oddział stołeczny, przy współpracy żołnierzy kombatantów– Światowego Związku Żołnierzy AK oraz Środowiska Żołnierzy AK- IV Obwodu Warszawa-Ochota. W tegorocznych uroczystościach obok lokalnych władz i mieszkańców jak zawsze uczestniczyli harcerze i kombatanci. Ocalały z egzekucji p. Czesław Łukasik, który podczas ubiegłorocznych uroczystości został odznaczony Medalem „Obrońcy Ojczyzny 1939-1945”. Członkowie Środowiska Żołnierzy AK IV Obwód Ochota wraz z prezes p. Władysławą Marcinkiewicz, powstańcami min. p. Bogdanem Bartnikowskim i p. Stefanem Pastewką. Jak zawsze obecni byli przedstawiciele władz dzielnicy Ochota. Tegorocznej delegacji przewodniczył zastępca burmistrza p. Grzegorz Wysocki. Od kilku lat w uroczystości uczestniczy też delegacja Zespołu Szkół nr 26. Udział szkolnej delegacji w obchodach bitwy pęcickiej jest na stałe wpisany w realizację dni pamięci patrona szkoły – „Bohaterów Powstania Warszawskiego 1944” oraz realizację programu wychowania obywatelskiego i patriotycznego.
Harmonogram tegorocznych uroczystości 73 rocznicy Powstania Warszawskiego oraz bitwy
i egzekucji pod Pęcicami rozpoczął koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu orkiestry dętej z Pruszkowa, po którym w intencji poległych w boju, zamordowanych i zmarłych powstańców mszę świętą w kościele parafialnym św. Apostołów Piotra i Pawła odprawił jej proboszcz ks. Grzegorz Jasiński. Rozpoczęcie nabożeństwa jak zawsze poprzedziło uroczyste wprowadzenie pocztów sztandarowych.
Po zakończeniu mszy poczty oraz przybyli na uroczystość mieszkańcy i goście w asyście wojskowej orkiestry dętej ulicami Pęcic przeszli na pobliski cmentarz, gdzie o godz. 12.30 przy Pomniku -Mauzoleum rozpoczął się Apel Pamięci z udziałem Żołnierzy Wojska Polskiego. Odczytane zostały nazwiska poległych i pomordowanych podczas walk na ziemi pęcickiej w sierpniu 1944 r. Salwą honorową uczczono ich pamięć. Ostatnim punktem programu obchodów było złożenie przez przybyłe delegacje przy powstańczej mogile wiązanek kwiatów. Po części oficjalnej, przed powrotem do Warszawy tradycyjnie serwowano przybyłym przygotowaną przez strażaków z Nowej Wsi pyszną grochówkę.

Anetta Kubiś
ZS nr 26

Koncert pieśni patriotycznych.Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Pęcicach
Msza św w intencji poległych w boju zamordowanych i zmarłych Powstańców