Ferie zimowe rozpoczęte!
Całej społeczności Zespołu Szkół nr 26
życzymy udanego i bezpiecznego wypoczynku
UWAGA!
W dniach 19-28 stycznia sekretariat szkoły będzie nieczynny!

VI Rajd Pieszy ,,Śladami Powstania Warszawskiego na Ochocie. Rekonstrukcja wymarszu oddziałów powstańczych do Lasów Chojnowskich’’ 29.09.2017 r.

Szósty raz uczniowie klas pierwszych Technikum i Liceum uczestniczyli w Pieszym Rajdzie Śladami Powstania Warszawskiego na Ochocie oraz rekonstrukcji wymarszu oddziałów powstańczych do Lasów Chojnowskich. Rajd odbył  się w 73 rocznicę zakończenia walk Powstania Warszawskiego. Jego organizacja jest wpisana w uroczystości związane z obchodami imienia szkoły – „Bohaterów Powstania Warszawskiego 1944”. Ma cel edukacyjny i wychowawczy służący podtrzymywaniu wśród młodych ludzi pamięci historycznej związanej z wydarzeniami walk powstańczych na  Ochocie w  1944 roku. Nasza dzielnica była miejscem niewyobrażalnych bestialskich mordów dokonanych tu przez okupantów na ludności cywilnej. Dziś tamte tragiczne wydarzenia upamiętniają tablice  na budynkach i skwerach. Każda z klas biorących udział w rajdzie po Ochocie:

IAT, ICT, IDT i IEG wraz z wychowawcami miała za zadanie dotrzeć w wyznaczone miejsca pamięci. Wybrani uczniowie wcześniej zebrali informacje dotyczące odwiedzanego punktu, aby po dotarciu do niego zapoznać pozostałych uczestników rajdu z jego historią. Na trasie rajdu nie mogło wiec zabraknąć takich miejsc jak: Reduta Kaliska, „Antonin” –Dom Księży Orionistów, Reduta Wawelska, Dom Akademicki przy pl. Narutowicza, Spiska 14 budynek w którym 30 czerwca 1943 r. został zaaresztowany przez gestapo dowódca AK gen. Stefan Rowecki ps. „Grot”, Kaliska 13- Tablica przy wejściu do budynku, gdzie mieszkał pisarz Juliusz Kaden-Bandrowski, śmiertelnie ranny 8.08.1944, Filtrowa 68- Tablica na budynku informująca, że w tym domu 31 lipca 1944 r. dowódca Okręgu Warszawskiego AK płk dypl. Antoni Chruściel „Monter” podpisał rozkaz rozpoczęcia Powstania Warszawskiego, Niemcewicza 5/róg Asnyka Tablica na narożniku budynku gdzie w dniu wybuchu Powstania mieścił się sztab IV Obwodu Ochota, Rondo Zesłańców Syberyjskich gdzie znajduje się Głaz z tablicą: „Tu 15.08.1944 niosąc pomoc powstańczej Warszawie zginęła śmiercią lotników cała załoga Liberatora EW 264 ze 178 dywizjonu bombowego RAF”. Oraz Tablice upamiętniające rozstrzelanych przez hitlerowców Polaków przy Wawelskiej 15, Wawelskiej 66/74, Wawelskiej 60 róg Uniwersyteckiej, Grójeckiej 95 – obok placu targowego na „Zieleniaku”. Tablica upamiętniająca walki żołnierzy AK IV Obwodu w obronie „Reduty Wawelskiej”, oraz tablica dokumentująca przejścia kanałowe przy Mianowskiego, gdzie również życie straciło kilkudziesięciu Polaków.  W sumie jednego dnia Rajdu  tj. 29 września niemal jednocześnie w 16 miejscach pamięci na Ochocie zapłonęły znicze, a kolejne roczniki  młodzieży  poznały historię  swojego miasta i wydarzeń jakie miały tu miejsce podczas Powstania Warszawskiego 73 lata temu.

Natomiast uczniowie klas – IBT i IFG oraz IA i IB LO tego dnia uczestniczyli we wspólnym z kombatantami spotkaniu w Pęcicach. Miejscu walk żołnierzy IV Obwodu Ochota z Niemcami. Tu 2 sierpnia 1944 r. szpica pod dowództwem kpt. Lucjana Dobaczewskiego „Korwina” przed skrajem parku natknęła się na niemiecki patrol, który został rozbity. Niestety stacjonujące w pobliskim dworze jednostki Wermachtu uderzyły z zaskoczenia na powstańców. Wywiązała się nierówna walka w której poległo 31 żołnierzy AK. Niemcy wymordowali kolejne 60 osób. 91 poległych i pomordowanych powstańców zostało pochowanych we wspólnej mogile w parku pęcickim. Tutaj, w miejscu  wydarzeń  sprzed 73 lat młodzież uczestnicząca w  żywej lekcji poznała historię bitwy pęcickiej i Powstania Warszawskiego.  Przy Pomniku-Mauzoleum zebrani uczestnicy Rajdu oddali hołd pamięci poległym i zamordowanym żołnierzom AK. Połączeni we wspólnej modlitwie uczcili wszystkich „Bohaterów Powstania Warszawskiego 1944”, którzy zginęli w nierównej walce z niemieckim okupantem  w obronie ojczyzny w sierpniu 1944 r.

Zbiórka kl. IAT
Tablica- Barska 4