Gimnazjalisto! Z myślą o Tobie przygotowaliśmy!
Technikum nr 24 dwa profile kształcenia w zawodach:
Technik informatyk
Technik grafiki i poligrafii cyfrowej
LXIX Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi (ul. S. Skarżyńskiego 8) klasy:
IA, IB dziennikarsko – kulturowe (klasy integracyjne);
IC promocji zdrowia (klasa integracyjna);
ID europejska (klasa ogólna);
IE aktywności sportowej
DNI OTWARTE DLA GIMNZJALISTÓW!
22 marca oraz 26 kwietnia 2018 r.
Dofinansowanie nauki dla osób niepełnosprawnych

Gra edukacyjna „Ślady Powstania Warszawskiego” 25.10.2017 r.

We środę 25 października na terenie naszej szkoły odbyła się z udziałem młodzieży szkół ochockich gra edukacyjna – „Ślady Powstania Warszawskiego”. Organizatorami Rajdu na podstawie „Patriotycznej gry komunikacyjnej” były: Stowarzyszenie Pamięci Powstania Warszawskiego 1944 oraz Zespół Szkół nr 26. Była to  pierwsza impreza organizowana w ramach I Warszawskiego Tygodnia Edukacyjnego. Gośćmi specjalnymi byli dwaj powstańcy -żołnierze Armii Krajowej– Jerzy Zakrzewski „Młot oraz Janusz Walendzik „Czarny”. Obaj walczyli na terenie Śródmieścia i Woli w Zgrupowaniu AK „Chrobry II” I Batalionie III Kompanii porucznika Zdunina. Dowódcą Plutonu był Mirosław Biernacki „Generał” pamięci którego, poświęcone zostało spotkanie z młodzieżą w drugiej części gry edukacyjnej „ Ślady Powstania Warszawskiego”.

W części pierwszej zgłoszone do gry 5 osobowe drużyny młodzieży po zalogowaniu się na stronie Patriotycznej gry komunikacyjnej” miały za zadanie dotrzeć do miejsc pamięci znajdujących się na terenie naszej szkoły tj. tablic z umieszczonymi na nich tabliczkami z kodami QR. Każda z drużyn wylosowała trasę z 8 miejscami  opisującymi wydarzenia walk powstańczych na Ochocie w 1944 r. Następnie za pośrednictwem aplikacji typu „QR Code Reader” zainstalowanej w swoich smartfonach uczestnicy musieli zeskanować kod, by móc udzielić odpowiedzi na pytania dotyczące wybranego miejsca pamięci. Za każdą prawidłową odpowiedź przyznawana była jednakowa dla wszystkich miejsc liczba punktów. Celem Rajdu było zapoznanie uczniów z historią Armii Krajowej i miejscami pamięci związanymi z Ochotą. A po zakończeniu zadań uczestnicy i goście mogli posilić się specjalnie na tę okazje przygotowaną grochówką.

Rozstrzygnięcie i wręczenie nagród zwycięskim drużynom poprzedziło spotkanie z kombatantami- Jerzym Zakrzewskim „Młot oraz Januszem Walendzikiem „Czarny”. W spotkaniu uczestniczyli również członkowie Środowiska Żołnierzy AK-IV Obwód Ochota wraz z prezes – Władysławą Marcinkiewicz oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944 wraz z prezesem Maciejem Białeckim. Pan Jerzy Zakrzewski dziękując za zaproszenie podkreślił na wstępie jak ważna jest potrzeba, aby ta „sztafeta pokoleń” jak określił spotkanie z młodzieżą była wciąż kontynuowana. By młodzi ludzie poprzez spotkania z kombatantami, świadkami historii, pamiętali nie tylko o  nich, ale przede wszystkim o swoim narodzie i sile jaką stanowi w nim młodzież. Mirosław Biernacki „Generał” żołnierz Szarych Szeregów, który zginął w powstaniu 30 sierpnia pozostał w pamięci Jerzego Zakrzewskiego jako urodzony harcerz, odważny i dobry organizator, który mimo swych 16 lat wykazał się niezwykłą walecznością. Będąc w obozie po upadku powstania pan Jerzy napisał wiersz „Elegia”  poświęcony pamięci swego kolegi, który przeczytał zebranym na spotkaniu. Swoimi wspomnieniami z okresu Powstania Warszawskiego podzielił się z młodzieżą także drugi z zaproszonych gości -pan Janusz Walendzik. W chwili wybuchu walk miał zaledwie 14 lat i podobnie jak starszy brat, który od początku był w konspiracji on również nie wyobrażał sobie, aby nie walczyć. Jako żołnierz Szarych Szeregów miał ważne i odpowiedzialne zadanie- utrzymywać łączność miedzy placówkami swojej kompanii. Jak powiedział  cyt.”(…) to było bardzo niebezpieczne bo ciągle byłem w ruchu, pod obstrzałem. Ale przeżyłem i mogę teraz spotykać się z młodzieżą (…). Podobnie jak  przedmówca pan Janusz Walendzik zakończył wspomnienia słowami, iż młodzież nigdzie nie zajdzie, nie przeczyta tego, czego może dowiedzieć się właśnie podczas takich spotkań ze świadkami historii. Dlatego są one nieocenione w podtrzymywaniu pamięci historycznej wśród kolejnych pokoleń Polaków.

Ostatnim punktem programu było nagrodzenie zwycięskich drużyn Rajdu. Ceremonii dekoracji dokonali wspólnie prezes SPPW 1944 pan Maciej Białecki i dyrektor Zespołu Szkół nr 26 pan Roman Marciniak.

I miejsce zajęła drużyna  uczniów klasy I C Technikum nr 24, II miejsce drużyna uczniów klasy IA  LXIX LO, III miejsce również uczniowie naszego technikum z klasy I EG.

Wszyscy zwycięscy otrzymali okolicznościowe medale oraz pamiątkowe dyplomy. Kończąc pan dyrektor Roman Marciniak podziękował organizatorom, gościom oraz młodzieży za udział w tak cennej edukacyjnej inicjatywie jaką jest gra edukacyjna „Ślady Powstania Warszawskiego” i wyraził nadzieję na jej dalszą kontynuację.

Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za włączenie się do wspólnej edukacyjnej zabawy.