Uczniowie ZS nr 26 na Wielkiej Ochockiej Paradzie Niepodległości 17 czerwca 2018 r.

W 2018 roku jak wiemy przypada 100 rocznica odzyskania przez państwo polskie niepodległości. Stąd, dla uczczenia tego tak znaczącego wydarzenia, w naszej dzielnicy odbyła się Wielka Ochocka Parada Niepodległości. W samo południe 17 czerwca tysiące zgromadzonych uczestników – dzieci i młodzieży z ochockich szkół, przedstawicieli środowisk kombatanckich, organizacji samorządowych, grup rekonstrukcyjnych i innych (około 5 tys. osób) – ruszyło ulicami Ochoty by zamanifestować swój patriotyzm i uczcić wspólnie fakt powrotu państwa polskiego na mapę Europy po 123 letniej niewoli.

Nad przygotowaniem i organizacją naszego udziału w paradzie czuwali  nauczyciele historii, Anetta Kubiś (szkolny koordynator parady) i p. Rafał Tuziński. P. Halina Grabowska opiekowała się młodzieżą ( kl. II AT i III CT), która otwierała paradę – niosąc w towarzystwie kombatantów sztandar Środowiska Armii Krajowej – IV Obwodu Ochota. Dalej młodzież niosła kilkumetrową flagę narodową za którą szli członkowie Bractwa Kurkowego w szlacheckich strojach, wśród których byli przedstawiciele Urzędu Dzielnicy wraz z zastępcą burmistrza p. Grzegorzem Wysockim. Za harleyowcami w piętrowym autobusie jechali goście specjalni, przedstawiciele środowisk kombatanckich i członkowie ich rodzin. Następnie defilowała młodzież. Najpierw najmłodsi, za nimi szkoły podstawowe i średnie.

Nasza szkoła licznie reprezentowana przez uczniów z kl. II A Liceum, IBT, ICT, IEG, IFG, IIAT, IICT, IIDG, IIEG i IIIAT Technikum oraz nauczycieli, zaprezentowała się wspaniale w kolorach narodowych barw. Wszyscy byliśmy ubrani w biało-czerwone koszulki z godłem narodowym na piersiach. Młodzież niosła portrety wybranych 30 postaci historycznych -„Ojców Ojczyzny”. Zasłużonych na różnych polach walki „Wielkich Polaków”, dzięki którym możemy świętować 100 lecie Odzyskania Niepodległości. Mijając zebranych wzdłuż trasy przemarszu mieszkańców Ochoty, słyszeliśmy brawa i okrzyki pod swoim adresem. Trzeba przyznać, że nasza szkoła zdecydowanie wyróżniała się spośród innych uczestników parady. Jednolity i spójny ubiór, uniesiony wysoko baner i portrety wielkich Polaków z biało-czerwoną flagą sprawiały, że widać Nas było z daleka. Tak w doskonałych nastrojach (mimo doskwierającego upału) dotarliśmy po ok. 2,5 godzinie od wymarszu do Parku Szczęśliwickiego. Tutaj dla wszystkich uczestników parady i mieszkańców organizatorzy  przygotowali piknik historyczny. Można było zobaczyć na scenie występy młodzieży z Ochockich szkół, posłuchać koncertu bębnów czy z bliska obejrzeć przygotowane przez grupy rekonstrukcyjne atrakcje z epoki.

Reasumując, udział w paradzie był miłym i ciekawym akcentem wyrażenia naszej jedności i ponad pokoleniowej wspólnoty narodowej.