wolontariat logo zs26

WOLONTARIAT W NASZEJ SZKOLE

Wolontariat w naszej szkole istnieje już od 1994 roku, kiedy to uczniowie po raz pierwszy wzięli udział w II Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Od tego czasu, co roku współpracujemy z tą Fundacją. Organizujemy imprezy zamknięte, podczas których zbieramy pieniądze wśród młodzieży i nauczycieli szkoły, organizujemy dyskoteki, aukcje i licytacje, a w dzień finału wychodzimy na „miasto” i zbieramy pieniądze od hojnych warszawiaków.
Od 2002 roku wspieramy ogólnopolską akcję Góra Grosza, organizowaną przez Towarzystwo Nasz Dom, pomagając zebrać środki na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie rodzinnych domów dziecka oraz dla najbardziej potrzebujących domów dziecka, które realizują prorodzinne programy wychowawcze.
W roku 2002 podczas pierwszych tygodni wakacji wolontariusze z naszej szkoły malowali Ośrodek dla Młodzieży Niewidomej i Słabowidzącej ze Złożoną Niepełnosprawnością w Warszawie przy ul. Leonarda l2, prowadzony przez Stowarzyszenie „Tęcza”. Było to wielkie przeżycie i doświadczenie.
W grudniu 2003 roku nasi uczniowie zbierali zabawki, gry, maskotki i książki dla zaprzyjaźnionego Domu Dziecka. Akcja zakończyła się ogromnym sukcesem. Radość, uśmiech i szczęście choć na chwilę mogły zagościć na twarzach maluchów.
Trzy lata temu zaangażowaliśmy się w akcję „Szkoło Pomóż i Ty” Fundacji na Rzecz Osób Niewidomych i Niepełnosprawnych „POMÓŻ I TY”. Wśród młodzieży, nauczycieli i rodziców co roku rozprowadzamy cegiełki – zakładki do książek, które jednocześnie mogą służyć jako pomoc edukacyjna.
Od roku 2004 współpracujemy z Domem Pomocy Społecznej „Chemik”. Spotkania młodych wolontariuszy z seniorami okazały się inicjatywą bardzo cenną, zarówno dla starego, samotnego człowieka, dla którego kontakt z drugim człowiekiem jest bardzo ważny, jak i dla młodych, gdyż pomagają kształtować pozytywną postawę i podejście do starego człowieka. Dzięki tym spotkaniom możliwe stało się nawiązanie więzi międzypokoleniowych. Pokazują one, iż dzisiejszą młodzież stać na bezinteresowną pomoc. Spotkania młodych ludzi ze starszymi przygotowują ich również do znoszenia różnych kolei losu, np. choroby, podeszłego wieku, samotności i innych. Pracując jako wolontariusze mają szansę zmienić się na lepsze, zdecydowanie zyskać dla swej osobowości to, czego nie można zdobyć za pieniądze – wrażliwości na ludzkie potrzeby.
W grudniu 2005 roku nasi uczniowie po raz pierwszy uczestniczyli jako ochotnicy w zbieraniu żywności, akcji organizowanej przez Fundację „Bank Żywności SOS”. Działalność tej Fundacji polega na zbiórce żywności na terenie warszawskich hipermarketów. Entuzjazm młodzieży i odpowiedzialne podejście do powierzonych zadań (rozdawanie ulotek, informowanie o akcji, segregowanie i pakowanie otrzymanych darów) zaowocowały zgromadzeniem bardzo dużej ilości żywności, która następnie została przekazana najbiedniejszym i potrzebującym.
Agata Śniecińska – opiekun Samorządu Szkolnego i Wolontariatu

Opracowała Agata Śniecińska