Zespół Szkół Nr 26

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 26 W WARSZAWIE

  • TECHNIKUM NR 24,
  • SZKOŁA POLICEALNA NR 17

Komunikaty i ogłoszenia

Zespół Szkół nr 26 informuje, że boisko szkolne jest dostępne dla mieszkańców od poniedziałku do piątku w godzinach 18:00-20:00

Dzielnicowe Obchody Dnia Pamięci Narodowej Żołnierzy Wyklętych 1.03.2023 r.

Od 2011 r. w dniu 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Historii pamięci ofiar komunistycznego terroru poświęcona była uroczystość, która odbyła się w  Zespole Szkół im. inż. Stanisława Wysockiego d. „Kolejówka”. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz dzielnicy – Burmistrz Dzielnicy Ochota p. Dorota Stegienka, Zastępca Burmistrza p. Grzegorz Wysocki, Zastępca Burmistrza p. Sławomir Umiński, Naczelnik Wydziału  Oświaty na Ochocie p. Krzysztof Grochowski oraz licznie zgromadzona młodzież ochockich szkół. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie kl. 1CI pod opieką p. Anetty Kubiś i p. Agaty Szaniawskiej–Klimiuk. W tematykę przygotowanego wykładu poświęconego żołnierzom polskiego powojennego niepodległościowego i antykomunistycznego podziemia wprowadził zebranych  Zastępca Burmistrza p. Grzegorz Wysocki.  Z kolei zaproszony gość w swoim wykładzie uzupełnionym prezentacją oparta o fotografie, mapy, fragmenty wspomnień, publikacje z prasy, dokumenty, ukazał niezłomną postawę żołnierzy powojennego podziemia, gdzie zasada „bóg, honor, ojczyzna”,  którą kierowali się w swoim życiu i pozostali wierni do samego końca zderzyła się z nikczemną, zdradziecką komunistyczną władzą sterowaną przez ZSRR.

Wykład był doskonałą lekcją  do zrozumienia, dlaczego tak wiele osób poświęciło swoje życie w walce o wolność Polski oraz jakie konsekwencje miała ich walka dla całego kraju. Była to też okazja, aby młodzież bliżej poznała sylwetki tych, którzy stawili opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR.

Skip to content