Zespół Szkół Nr 26

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 26 W WARSZAWIE

  • TECHNIKUM NR 24,
  • SZKOŁA POLICEALNA NR 17

Komunikaty i ogłoszenia

Zespół Szkół nr 26 informuje, że boisko szkolne jest dostępne dla mieszkańców od poniedziałku do piątku w godzinach 18:00-20:00

Dzielnicowe Obchody Dnia Pamięci Narodowej Żołnierzy Wyklętych 1.03.2024 r.

Młodzież ochockich szkół ponadpodstawowych obchodziła wspólnie tegoroczny Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Od 2011 roku dzień ten obchodzony jest pierwszego marca.

W auli Zespołu Szkół im. inż. Stanisława Wysockiego d. „Kolejówka” w obecności przedstawicieli władz dzielnicy Ochota- Zastępcy Burmistrza p. Grzegorza Wysockiego, Zastępcy Burmistrza p. Sławomira Umińskiego, Naczelnika Wydziału  Oświaty na Ochocie p. Krzysztofa Grochowskiego miała miejsce prapremiera filmu Jędrzeja Lipskiego –„Lawina”.

Autor pokazał w nim  historię jednego z leśnych oddziałów Narodowych Sił Zbrojnych, który  walczył  do 1947 r. w rejonie Babiej Góry w Beskidzie Żywieckim. Jego dowódca kpt. Henryk Flame ps. „Bartek” i jego żołnierze zginęli zamordowani przez NKWD i UB w walce o wolną Polskę. Po projekcji autor filmu –p. Jędrzej Lipski opowiedział o wyzwaniu i trudnościach jakie musiała pokonać ekipa filmowa, aby w ekstremalnym bo zaledwie 3 miesięcznym okresie go nakręcić.

W pokazie uczestniczyli  uczniowie klasy 2DGP pod opieką p. Anetty Kubiś. Natomiast uczniowie klasy 2BI pod opieką p. Beaty Kublik-Rutkowskiej  wzięli udział w uroczystościach przy ul. Chałubińskiego 3b, gdzie mieściła się siedziba Głównego Zarządu Informacji, centrum działań kontrwywiadowczych reżimu komunistycznego i gmachu  Wojskowego Sądu Rejonowego przy Koszykowej 82, gdzie wydawano wyroki śmierci na polskich patriotów. W  obydwu miejscach pod tablicami upamiętniającymi ofiary komunistycznego reżimu młodzież złożyła wieńce i zapaliła znicze.

Skip to content