Zespół Szkół Nr 26

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 26 W WARSZAWIE

  • TECHNIKUM NR 24,
  • SZKOŁA POLICEALNA NR 17

Komunikaty i ogłoszenia

Zespół Szkół nr 26 informuje, że boisko szkolne jest dostępne dla mieszkańców od poniedziałku do piątku w godzinach 18:00-20:00

„Dzień Zawodowca” w Zespole Szkół nr 26 – 23.03.2023r.

Po pandemicznej przerwie młodzież ochockich podstawówek miała okazję zapoznać się z ofertą, jaka została z myślą o przyszłorocznych uczniach klas pierwszych szkół ponadpodstawowych przygotowana i zaprezentowana na dzielnicowych targach edukacyjnych w Zespole Szkół nr 26.  „Dzień Zawodowca” cieszył się dużym zainteresowaniem młodzieży, ale wśród

zaproszonych gości byli też Naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania Dzielnicy Ochota – p. Krzysztof Grochowski oraz zastępca burmistrza dzielnicy Ochota –p. Sławomir Umiński.

Uczniowie Technikum nr 24 z klas o profilu Technik informatyk przygotowali 4 stanowiska.  Zaproszeni goście mogli samodzielne wykonać prace związane tym zawodem, takie jak: montaż, demontaż np. pamięci RAM czy dysków twardych, konserwacja komputera i jego podzespołów, czyszczenie wewnętrznych elementów sprzętu  z wykorzystaniem sprężonego powietrza czy alkoholu izopropylowego. Poznać wnętrze komputera oraz wnętrze serwera montowanego w serwerowniach. Na innym stanowisku goście mogli zapoznać się z okablowaniem sieciowym i korzystając z  pomocy starszych kolegów wykonać je samodzielnie z kabli UTP z wykorzystaniem wtyków RJ-45. Innym zadaniem było wykonanie połączenia z panelem krosowym lub kostką keystone (część sieciowego gniazda naściennego). Prezentowane stanowiska to tylko część zagadnień, z którymi uczeń klasy o profilu technik informatyk  styka się podczas nauki  w drodze do kwalifikacji INF.02. Prezentacje związane z kwalifikacją INF.03. dotyczyły min. układów wykonanych z wykorzystaniem modułu Arduino i sprawdzenia działania zaprogramowanych robotów. Największą atrakcją przygotowaną przez uczniów klas informatycznych naszego technikum było stanowisko gdzie goście mogli zobaczyć jak w praktyce działa sieć LAN  tj. lokalna sieć komputerowa i zagrać w CS-a. Przygotowując dla naszych gości tę rozrywkę przyszli informatycy musieli wykazać się umiejętnością tworzenia okablowania sieciowego oraz konfiguracji serwera.

Uczniowie z klas o profilu Technik grafiki i poligrafii cyfrowej prezentowali stoiska z pracami wykonanymi na zajęciach zawodowych z użyciem profesjonalnych urządzeń tj. komputerów Apple iMac i laminatora. Apple iMac wyróżniające się doskonałą jakością wyświetlacza Retina komputery,  służą naszym uczniom, czego mogli też spróbować zaproszeni goście, do nauki projektowania, obróbki i innych wymagań kwalifikacji PGF.04 (przygotowanie oraz wykonywanie prac graficznych i publikacji cyfrowych). Innym prezentowanym urządzeniem wykorzystywanym do nauki kwalifikacji  PGF.05 (drukowanie cyfrowe i obróbka druków) był profesjonalny laminator. Wyposażony w nowoczesny panel sterowania z wyświetlaczem ciekłokrystalicznym umożliwiającym programowanie indywidualnych ustawień laminacji, silikonowe tzw. ”gorące wałki” z udoskonaloną jakością i szybkością laminacji oraz obcinarkę krążkową służącą do obcinania laminatu. Zaproszeni goście mogli więc zaprojektować, wydrukować i zalaminować swoją pracę. Chętnych nie brakowało.

Obok dbałości o kształcenie zawodowe, nasza szkoła również czynnie włącza się w rożnego rodzaju działania, których celem jest jak najlepsze przygotowanie uczniów do projektowania własnej ścieżki zawodowej po ukończeniu edukacji ponadpodstawowej. Jednym z takich działań był zajęcia warsztatowe z Pracownikami Urzędu Pracy, którzy 8 marca br. spotkali się z uczniami klas maturalnych by porozmawiać z młodzieżą na temat pierwszej pracy  zawodowej i prezentacji podczas  rozmowy kwalifikacyjnej.

Skip to content