Zespół Szkół Nr 26

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 26 W WARSZAWIE

  • TECHNIKUM NR 24,
  • SZKOŁA POLICEALNA NR 17

Komunikaty i ogłoszenia

Zespół Szkół nr 26 informuje, że boisko szkolne jest dostępne dla mieszkańców od poniedziałku do piątku w godzinach 18:00-20:00

Spotkanie autorskie w ramach projektu edukacyjnego Nawijamy pasjami o…, realizowanego w Ognisku Pracy Pozaszkolnej na Ochocie

7 kwietnia uczniowie kl. IAI wzięli udział w wyjątkowym spotkaniu. Naszym gościem była pani Zargan Nasordinova-czeczenka mieszkającą od 17 lat w Polsce,  która podzieliła los tysięcy uchodźców wojennych.  Jest współautorką książki- 186 szwów. Z Czeczenii do Polski. Droga matki. Spotkanie odbyło sie w ramach projektu edukacyjnego Nawijamy pasjami o…, realizowanego w Ognisku Pracy Pozaszkolnej na Ochocie. Jego głównym założeniem są rozmowy z wyjątkowymi ludźmi. Zargan Nasordinova jest taką  osobą i  podzieliła się z nami niezwykle osobistą opowieścią o swojej trudnej i bolesnej przeszłości. O opuszczeniu rodzinnego kraju, tułaczce z dziećmi po Europie, problemach uchodźcy, ale też wspaniałej przyjaźni z polką Anną Kaszubską. Ta trudna i bolesna historia, jakiej doświadczyła Zargan Nasordinova, jako kobieta i  matka wywołała w słuchających głęboką zadumę nad losem człowieka i obrazem współczesnego świata. Jej słowa zawierały ogromny ładunek emocji i jakże aktualnych treści w kontekście aktualnego konfliktu w Ukrainie.

Uczniowie usłyszeli również fragmenty poezji czeczeńskiej, recytowanej przez należących do  Zespołu Teatralnego POZA wychowanków OPP. Recytacji towarzyszyły  dźwięki muzyki gitarowej.  Młodzież obejrzała też spektakl 186 szwów, wyreżyserowany na podstawie książki Anny Kaszubskiej i Zargan Nasordinovej. Przedstawienie teatralne powstało w Ognisku Pracy Pozaszkolnej i  było nieodłączną częścią projektu „Wielokulturowe Brzmienia”. W 2020 roku zostało wyróżnione Warszawską Nagrodą Edukacji Kulturalnej im. M. Edelmana. To wszystko wzbogaciło, główny cel spotkania – rozmowę z wyjątkową kobietą Zargan Nasordinovą i jej historią, która dziś jest historią tysięcy kobiet uciekających wraz ze swoimi dziećmi z ogarniętej wojną Ukrainy. Dla wszystkich uczestników spotkanie było wspaniałą lekcją humanitaryzmu i empatii oraz przesłaniem troski o pokój na świecie, który jest naszą wspólną powinnością.

Skip to content