Zespół Szkół Nr 26

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 26 W WARSZAWIE

  • TECHNIKUM NR 24,
  • SZKOŁA POLICEALNA NR 17

Komunikaty i ogłoszenia

Zespół Szkół nr 26 informuje, że boisko szkolne jest dostępne dla mieszkańców od poniedziałku do piątku w godzinach 18:00-20:00

Obchody 101. rocznicy wyboru Gabriela Narutowicza na Urząd Prezydenta II Rzeczypospolitej 8.12.2023 r

8 grudnia w 101 rocznicę wyboru Gabriela Narutowicza na pierwszego prezydenta II RP, przy jego pomniku odbyła się rocznicowa uroczystość.  Przybyły poczty sztandarowe oddając hołd prezydentowi. Uczniowie z klas 3AI i 2DGP, asystowali w poczcie sztandarowym Klubu Byłych Politycznych Więźniów Obozów Koncentracyjnych Mauthausen-Gusen. Po odśpiewaniu hymnu narodowego, a także przywitaniu uczestników, głos zabrali: zastępca burmistrza dzielnicy Ochota

  1. Grzegorz Wysocki oraz szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych- p. Jan Józef Kasprzyk, który zwrócił się do zebranych słowami. „ (…) Stajemy dzisiaj przy pomniku pierwszego prezydenta II RP Gabriela Narutowicza jako wspólnota ludzi wolnych, pamiętających o przeszłości. Nasza obecność dzisiaj to dowód na to, że chcemy być narodem, bo pamiętamy o naszych bohaterach, naszej historii. Gabriel Narutowicz był jednym z tych, który przyczynił się do odzyskania niepodległości Polski, a potem jej służył. Porzucił on karierę w Szwajcarii dla służby na rzecz Rzeczypospolitej. Lecz po kilku dniach od wyboru na urząd prezydenta został zabity przez człowieka, który uwierzył, że nienawiść może być motorem działania w sferze polityki. Zginął, bo padł ofiarą nienawiści. Kiedy stajemy przy jego popiersiu, to warto zastanowić się nad tym, czy zbyt rozgrzane emocje nie prowadzą w sferze społeczno — politycznej do tragedii. To jest lekcja z historii pierwszego prezydenta II RP. Oby nigdy nienawiść nie była elementem życia publicznego w Rzeczypospolitej.” Uroczystość zakończyła się złożeniem kwiatów przed popiersiem prezydenta Gabriela Narutowicza. W imieniu naszej szkolnej społeczności wiązankę kwiatów złożyli wraz z panem dyrektorem Romanem Marciniakiem uczestniczący w uroczystości uczniowie klasy 2DGP.
Skip to content