Zespół Szkół Nr 26

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 26 W WARSZAWIE

  • TECHNIKUM NR 24,
  • SZKOŁA POLICEALNA NR 17

Komunikaty i ogłoszenia

Zespół Szkół nr 26 informuje, że boisko szkolne jest dostępne dla mieszkańców od poniedziałku do piątku w godzinach 18:00-20:00

Spacer do miejsc Pamięci na Ochocie 2.09.2022 r.

Zespół Szkół nr 26 decyzją burmistrz dzielnicy Ochota pani Doroty Stegienki od lutego 2022 r. Aktami Patronackimi  objął pod stałą opiekę wybrane na Ochocie Miejsca Pamięci. Pierwszą lekcję historii w tym roku szkolnym uczniowie klas 3AI i 3BI rozpoczęli od poznania wydarzeń i postaci upamiętnionych w powierzonych nam pod opiekę miejsc. Spacer rozpoczęliśmy

od Reduty Kaliskiej –miejscu walk żołnierzy IV Obwodu AK podczas Powstania Warszawskiego w dniach 2-9 sierpnia 1944r., następnie przeszliśmy pod  Tablicę Informacyjną przy Filtrowej 68. , gdzie  31 lipca 1944 r. dowódca Okręgu Warszawskiego AK płk dypl. Antoni Chruściel “Monter” podpisał rozkaz rozpoczęcia Powstania Warszawskiego. Kolejnym punktem na naszej mapie był Pomnik Pierwszego Prezydenta II RP Gabriela Narutowicza, gdzie uczniowie mogli przybliżyć sobie historię związaną nie tylko z wyborami Pierwszego Prezydenta II RP i jego tragicznej śmierci, ale też przypomnieć wydarzenia związane z odzyskaniem niepodległości przez państwo polskie w 1918 r. Z Placu Narutowicza ruszyliśmy w kierunku Pomnika Lotnika. Tutaj  dzięki tablicy informacyjnej młodzież  poznała  historie związaną z  powstaniem Kotwicy-znaku Polski Walczącej i historię powstania Pomnika Lotnika oraz  znaczenia umieszczonego na nim symbolu kotwicy. Ostatnim miejscem na mapie naszego spaceru była Reduta Wawelska. Miejsce walk powstańczych żołnierzy IV Obwodu Armii Krajowej, którzy przy wydatnej pomocy mieszkańców bohatersko walczyli z przeważającymi siłami wroga w dniach 1-11 sierpnia 1944 r. osłaniając śródmieście Stolicy.

We wszystkich miejscach odwiedzonych przez uczniów zapłonęły znicze, a pamięć pomordowanych i poległych tam ofiar uczczono minutą ciszy.

Skip to content