Zespół Szkół Nr 26

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 26 W WARSZAWIE

  • TECHNIKUM NR 24,
  • SZKOŁA POLICEALNA NR 17

Komunikaty i ogłoszenia

Zespół Szkół nr 26 informuje, że boisko szkolne jest dostępne dla mieszkańców od poniedziałku do piątku w godzinach 18:00-20:00

Społeczność Technikum nr 24 w Akcji Sprzątania Świata. 15.09.2023r.

W piątek 15 września br. uczniowie klas 1AI, 1BI, 1CI, 1DI, 1EG, 1FG, 1GG i 1HG Technikum nr 24 pod opieką swoich wychowawców, wzięli udział w 30 finale ogólnopolskiej Akcji Sprzątania Świata. Tegoroczne hasło kampanii brzmi: „Sprzątanie świata łączy ludzi”jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World .

W 1989 roku zapoczątkował go australijski biznesmen i żeglarz- Ina Kiernan, którego podczas morskich podroży zaniepokoiły ogromne ilości śmieci pływające w oceanie. W ruchu uczestniczy blisko 40 mln wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie. W Polsce akcję w 1994 roku zainicjowała  Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia. Z uwagi na ogromny wzrost liczby odpadów w przestrzeni po okresie wakacyjnym akcja odbywa się we wrześniu. Celem jej jest zachęcenie wszystkich do czynnego udziału w sprzątaniu naszej planety promując przesłanie, aby nie śmiecić, segregować odpady, wzmacniać świadomość ekologiczną oraz odpowiedzialności za środowisko naturalne.

Pod tymi hasłami blisko 150 uczniów naszej szkoły sprzątało teren wokół szkoły, Parku Szczęśliwickiego  i okolic centrum handlowego Blue City. Młodzież szybko zapełniła worki porzuconymi butelkami, puszkami, plastikowymi torebkami i innymi śmieciami, które nie znalazły się w przeznaczonym dla nich miejscu. Równocześnie z  Akcją Sprzątania Świata w parku Szczęśliwickim odbywała się akcja “Czysta Ochota” której celem jest nie tylko upiększanie przestrzeni publicznej dzielnicy, ale przede wszystkim edukacja mieszkańców, zwłaszcza najmłodszych, na temat odpowiedzialności za swoich czworonożnych przyjaciół oraz dbania o czystość i porządek. Pomysłodawczyni akcji Radna Ochoty pani Barbara Laszczkowska i autorka projektu- instalacji  POOPilek pani Olga Prokop-Miśniakiewicz widząc uczniów przynoszących kolejne worki z zebranymi śmieciami wyraziły swoje uznanie dla zaangażowania młodzieży w akcje sprzątania.

Mamy nadzieję, że uczniowie odebrali cenną lekcję jaką jest potrzeba dbania o środowisko którego przecież też jesteśmy częścią, a i mieszkańcy okolicznych osiedli też baczniej będą zwracać uwagę na problem beztroskiego porzucania śmieci w naszej  przestrzeni publicznej. Oby efekty naszej pracy utrzymały się długo…

Skip to content